B Vitamini Nelerde VarB vitamini nelerde bulunur, sorusu oldukça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. B grubu vitamini adını alan suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimler hücre metabolizmasında çok önemli bir yere sahiptir. B grubu vitaminleri arasında biotin, nikotinik asit, folik asit ve pantotenik asit gibi vitaminler bulunmaktadır. B vitamini yağların hazmedilmesini kolaylaştırmada oldukça önemli bundan dolayı da ishal oluşumunu engellemektedir. Bunun dışında sinirleri dinlendirmektedir. Cilt için oldukça yararlı olan B vitamini cildi parlatır ve canlı ve diri olmasını sağar. Yine b vitamini tırnakların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olarak tırnak kırılmalarını önlemektedir. B vitaminleri içeriğinde B-1, B-2, B-3, B-5, B-6, B-7, B-9, B-12 ve biotin, nikotinik asit, folik asit, pantotenik asit B grubu vitaminlerine girmektedir. 


B grubu vitaminler hayati bir önem taşımaktadırlar. İştah açısından, sindirim ve sinir sitemleri bakımından oldukça önemli bir yere sahiptirler. 4 farklı türde B vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminlerin hepsi tuz ve şeker gibi suda erimektedir. Bu yüzden vücutta depolanamazlar ve günlük olarak sürekli ve düzenli bir şekilde tüketilmeleri gerekmektedir. B vitaminleri suda eridikleri için yemeklerin pişirildikleri sular eğer dökülürse içinde bulunan B vitaminleri de kaybolur. B vitaminin eksikliği kişilerde yorgunluk, iştahsızlık, kabızlık, mide ve bağırsak bozukluğu, sinir iltihapları ve gelişme geriliğine neden olmaktadır. 

B vitamini maya, et, balık, karaciğer, kuru baklagil, süt, yağsız peynir, yumurta sarısı, hububat, kuru kayısı, bezelye ve ıspanakta  bol miktarda bulunmaktadır. B vitamini ilk zamanlarda tek bir vitaminden oluştuğu düşünülen ancak daha sonra tek vitaminden değil farklı birçok maddeden oluştuğu anlaşılmıştır. B vitaminleri birbirinin tamamlayıcısı durumundadırlar. Bundan dolayı da toplu olarak verilirler. B vitaminlerinin bulunduğu besinler şu şekilde sıralanabilir.

B-1 Vitamini: Tahıl kabuklarında bulunur. Bunun dışında sığır etinde ve bira mayasında oldukça fazladır.
B Vitamini Nelerde Var

B1 vitamini soya fasulyesinde, domuz etinde, bala, ceviz, fındık, kuru bezelye ve yürekte oldukça fazla bulunur.  Bu besinlerde bulunma miktarından daha az oranda karnabaharda, mısır ekmeğinde, kuşkonmaz, kuru üzüm, süt ve süt ürünleri, brokoli, yulaf ezmesi, ayçekirdeği, erik ve patateste bulunmaktadır.  Bunun dışında B1 vitaminin alımı iştahsızlık, gebelik ve sinir ağrıları gibi durumlarda artmaktadır. Bundan dolayı hamile olan kişilere, iştahsızlık sorunu yaşayan kişilere ve sinir ağrısı olan kişilere bu vitaminden verilmektedir. 

B-2 Vitamini: B2 vitaminin eksikliği gözde bazı bozukluklara yol açmaktadır. Karanlıkta görme oranının azalmasına neden olmaktadır. Işığın fazla olduğu yerlerden korkmaya bile neden olmaktadır.  B2 vitamini süt tozu ile böbrek ve karaciğerde çok fazla bulunur. Bunun dışında süt, yoğurt,  yürek, badem, kuru bezelye ve kuru fasulyede bol oranda bulunmaktadır. Yine bunların dışında mantar, kuşkonmaz, soya fasulyesi, yeşil fasulye ve yer fıstığında bulunmaktadır. 

B-3 Vitamini: Yumurta, süt, balık, peynir, havuç, hurma, mısır ve buğdayda bulunmaktadır. 

B-5 Vitamini: Bu vitamin karaciğerde, kırmızı et, tavuk, yumurta, kuruyemiş, baklagiller ve tahıllarda bulunmaktadır.

B-6 Vitamini: Yumurta, tavuk, balık, süt, muz, patates, yulaf, mısır, soya fasulyesi, kuruyemiş, havuç, bezelye ve avokado da bulunmaktadır. 

B-7 Vitamini: ( Biotin ) Bu vitamin yumurta, balık, patates, süt fındık, soya, ceviz ve bira mayasında bulunmaktadır. 

B-9 Vitamini: ( Folik Asit ) Bu vitamin tüm tahıllarda bulunmaktadır. Bunun dışında kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, arpa, fasulye, kahverengi pirinç, mercimek, hurma, ceviz, fındık, yumurta sarısı, süt, peynir ve turunçgillerde bulunmaktadır. 

B12 Vitamini: Bu vitamin sığır eti, böbrek, balık, peynir, süt, yumurta, karaciğerde bulunmaktadır. 

Yayınlanma Tarihi : 26.02.2015 07:30:46

B Vitamini Nelerde Var Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

13 Yorum Yapılmış "B Vitamini Nelerde Var"

Ömer

Cevap Sayısı: 0
b12 vitamini eksikliğine neler iyi gelir

2018-01-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

Haydar

Cevap Sayısı: 0
İktidarsızlığa iyi gelir mi?

2017-08-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

şükrü

Cevap Sayısı: 0
hepsini karışık alabileceğimiz bişi yokmu hapı falan onu ye bunu ye uğraşmayalım

2016-02-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

başak

Cevap Sayısı: 0
bana sadece b vitamini lazımdı ama yokmuş ama site çok güzel b vitaminini arayanlar için yazıyorum:tahıllar-yeşil sebzeler-ekmek-yumurta-et-süt-turunçgiller-çilek

2014-11-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

elif su

Cevap Sayısı: 0
ama ya bana sadece bvitamini lazım olsun burdan aldık bir iki şey

2014-10-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

utku

Cevap Sayısı: 6
sadece b12 falan değil b vitaminini topluca yassanız 5. sınıfta böyle bir konu yok sadece b vitamini var

2014-09-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

rüya cesur

Cevap Sayısı: 0
b vitamini muhteşem nasılsınız sağlıklı insanlar

2014-09-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

zeynep

Cevap Sayısı: 0
ama sadece b vitamini gerekli bana siz b vitaminini acmıssınız

2014-09-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Adanalı yasin

Cevap Sayısı: 0
Calismalarinizdan sizleri tebrik ediyorum. B9 vitamini, kadınlarin hamile kalmadan 3 ay boyunca hergun almasi gerekmektedir.

2014-07-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

aycan

Cevap Sayısı: 0
süper bir site

2014-01-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

helin

Cevap Sayısı: 0
harika bir sayfa kurmuşsunuz... TebRikLerR :)

2013-09-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

ASLAN

Cevap Sayısı: 0
İŞİME YARADILAR AFERİN

2013-09-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 1
B Vitamini Nelerde Var hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, B Vitamini Nelerde Var konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

B Vitamini, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018