B Vitaminin FaydalarıB Vitaminin Faydaları, B grubu vitaminleri suda eriyen vitaminlerdendir. Hayvansal ürünlerde ve gıdalarda, süt ve süt ürünlerinde bu vitaminler bolca bulunmaktadır. Yeşil yapraklı sebzelerde de bulunan B grubu vitaminleri kuru meyvelerde de bulunmaktadır. Vücuttaki karbonhidratları yakıp enerji açığa çıkmasını sağlar, hormonların üretilmesini sağlar ve ağız, cilt, dil dokusunu sağlıklı kalmasını sağlar. Öğrenme, hafıza gibi şeyleri ve konsantrasyonu güçlendirirken beyin ve zihinde oluşacak hasarları da engeller. Zihinsel ve fiziksel sağlığı destekleyip güçlendirici faydaları vardır. B vitaminin faydaları aslında saymak bitmez, eksikliğinde vücutta kalıcı hasarlar oluşabilir. Depo edilemeyen bu vitaminler günlük olarak alınmalıdır. Ancak fazla alım daha yararlı olur gibi bir algı oluşmamalıdır çünkü vücut gerektiği kadar vitamin almaktadır. 

B1 Vitamini

Enerji metabolizmasında rol alan ve enerji açığa çıkarmaya yarayan B1 vitamini tiamin olarak bilinir ve adlandırılabilir. Tiamin ayrıca sinir sistemine yardımcı olur ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Eksikliğinde sinirlilik hali, depresyon, yorgunluk, hafıza sorunları ve dikkatte azalma sorunları görülebilir. Eğer eksikliği çok fazla ise beriberi hastalığı ortaya çıkabilir.

B2 Vitamini

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlamakta büyük bir rol oynamaktadır. Vücutta antioksidan özelliği gösterip antioksidan üretimine faydalıdır. Vücutta bulunan karbonhidrat, yağ ve proteinlerin metabolizmasında görev almakta ve büyük bir öneme sahip olmaktadırlar. B2 vitaminin eksikliğinde deride yaralar ve çatlaklar, dudak ve dilde yaralar, iltihaplar ve uçuk oluşabilir. 

B3 Vitamini

Sinir sistemini düzenleyip, onarmaya ve daha sağlıklı olması adına faydalıdır. Protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasını sağlar ve yağ yakıcı, karbonhidrat yakıcı özelliklerde bulunur. Eksikliğinde bir çok sağlıksız sorunla karşı karşıya kalınır. Yorgunluk, halsizlik, depresyon halleri, hafıza ve zihinsel problemler baş gösterebilir ve etkileri görülebilir. Eksikliği daha da fazla olursa eğer pelegra rahatsızlığına yol açabilmektedir.

B5 Vitamini

Vücutta bulunan karbonhidratların yakılmasında etkilidir. Bu yakılma sonucu enerji açığa çıkar ve çıkan enerjinin metabolizmasında görev alabilir.
B Vitaminin Faydaları

Stres, depresyon halleri mücadelede ve tedavisinde kullanılmaktadır. Vücuttaki kan hücrelerini, alyuvarların üretimi için çok önemlidir. Eksikliğini yorgunluk, stres, depresyon, baş ağrıları, iştahsızlık ve saç dökülmesi olarak gösterebilir.

B6 Vitamini

Sinir sisteminin sağlıklı ve düzgün işleyişini sağlamakta görev alır. Bağışıklık sistemi içinde gerekli ve çok önemli bir vitamindir. Vücuttaki kırmızı kan hücresi olan alyuvarların sentezlenmesi ve üretilmesinde büyük rol oynamaktadır. Saçlarda kepek oluşumunu, egzama ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıkları engellemekte rol oynar. Bu vitaminin yetersizliğinde vücutta deri problemleri, uykusuzluk, kansızlık, sinirlilik gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

B7 Vitamini

Vücuttaki yağ dokusu, protein ve karbonhidratların metabolizmalarında yer almaktadır. Saçların sağlıklı olması, kepek oluşumunu engelleme, ciltte parlaklık ve tırnaktaki kırıkları engelleyici yararları bulunmaktadır. Bu vitaminin eksikliğinde saç dökülmesi, saçlarda kepek oluşumu, mide bulantısı, anemi, yorgunluk ve depresyon gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

B9 Vitamini

Vücutta enerji üretimi ve kırmızı kan hücresi olan alyuvarların oluşumunda görev almaktadır. B9 vitamini folik asit yada folat olarak da adlandırabilir. Çoğu kez folik asit ismiyle anılmaktadır. Ceninlerin sağlıklı gelişimlerini sağlamakla görevlidir. B9 vitamini B grubu vitaminlerinden bir diğeri olan B12 vitamini ile birleşerek kalp ve damar sorunlarına yol açtığı bilinen homosisteini düşürmekte rol oynar. Bu vitaminin eksikliği sonucu anemi, hafıza ve zihin sorunları, bozulmuş ve hasara uğramış beyin ve sinir fonksiyonları, spina bifida gibi doğum kusurlarına neden olabilmektedir. 

B12 Vitamini

Vücuttaki merkezi sinir sisteminin sağlığı için gereklidir. Vücuttaki kan hücreleri olan alyuvarların oluşumunu sağlar ve üretimde etkili rol oynar. Zihinsel olarak hafızada oluşan hasarları giderir ve daha sağlıklı hale gelmesini sağlar. B12 vitaminin eksikliğinde anemi rahatsızlığı ve sinir sisteminde bozukluklara neden olabilmektedir. Yorgunluk hali, depresyon; hafıza ve zihinsel problemler, iştahsızlık, kilo kaybetme, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi sorunlar görülebilir.

Yayınlanma Tarihi : 26.02.2015 07:28:13

B Vitaminin Faydaları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

13 Yorum Yapılmış "B Vitaminin Faydaları"

deniz aslan

Cevap Sayısı: 1
b vitaminini her zaman ve her yerde tüketirim

2016-10-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

fatmanur

Cevap Sayısı: 0
süt ve süt ürünleri,yeşil yapraklı sebzeler,meyveler,

2016-09-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

zümra nur

Cevap Sayısı: 0
b vitamini sindirimle görevli yapı ve organlar ile sinirler faaliyetler düzenler berirleri sinir iltihapları kansızlılk

2016-09-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

adsız

Cevap Sayısı: 0
bencede iyiki yapılmış bu site yoksa eksi alacaktım fen dersinden gerçekten çok yararlı

2015-10-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

Engin

Cevap Sayısı: 1
bana dr. b vitamini yazdım dedi fakat bir sürü b vitamini çeşitli varmış kafam karıştı biri ikisi onikisi

2015-01-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

yussuf erkam

Cevap Sayısı: 0
merak edilen şey b19 ne zaman çıkacak

2014-09-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

selinay

Cevap Sayısı: 0
biz ne dioz siz ne verionuz yaa

2013-09-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

eylül

Cevap Sayısı: 0
ben b1 b2 vitamin anlamlarını istemiyorum tek b yi istiyorum

2013-09-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

ravza

Cevap Sayısı: 0
B1 biraz saçma ama olsun güzeldi umarım yarın hocada beğenir :D

2013-09-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

merve

Cevap Sayısı: 1
bu site iyiki yapılmış 5. sınıflara çok yardımcı oluyor

2013-09-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Semanur Altun

Cevap Sayısı: 0
Bence 5.sınıflarada özel site açılmalı en üsteki yazıyı yazdım tek,ama yinede yaradı teşekkürler.

2013-09-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

bilinmeyen

Cevap Sayısı: 0
mükemmel tşk ödevimi yapdım...

2013-09-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 3
B Vitaminin Faydaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, B Vitaminin Faydaları konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

B Vitamini, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018