bvitamini.gen.tr https://www.bvitamini.gen.tr B Vitamini, B Vitamini Faydaları ve Eksikliği tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bvitamini.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Fri, 03 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 B2 Vitamini https://www.bvitamini.gen.tr/b2-vitamini.html Mon, 03 Dec 2018 04:07:30 +0000 B2 vitamini, suda eriyebilen bir vitamin türüdür. Raboklavin olarak da bilinen B2 vitamini vücutta depolanan bir vitamin olmadığı için düzenli olarak tüketilen besinlerden günlük alınmalıdır. Dışarıdan vücuda al B2 vitamini, suda eriyebilen bir vitamin türüdür. Raboklavin olarak da bilinen B2 vitamini vücutta depolanan bir vitamin olmadığı için düzenli olarak tüketilen besinlerden günlük alınmalıdır. Dışarıdan vücuda alınan B2 vitamininin fazlası idrar yolu ile dışarı atılır. Enerji için oldukça faydalı olan B2 vitamini doğal yollardan tüketilen besinler ile kolaylıkla vücuda alınabilir. Hem bitkisel hem de hayvansal gıdalar B2 vitamini açısından zengin içeriğe sahiptir. B2 vitamini vücutta birçok fonksiyon için faydalıdır. Şeker oranını dengeler, yağ ve amino asitlerin kullanılmasına yardımcı olur, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve serbest radikaller ile mücadele etmeyi sağlar.

Günlük B2 vitamini eksikliği belirtileri

B2 vitamini metabolizmanın fonksiyonel olarak çalışması için gerekli olan vitaminlerden biridir. Vücutta yaşanan B2 vitamini eksikliği nedeniyle protein, yağ ve karbonhidrat emilimi engellenir. B2 vitamini eksikliği nedeniyle sindirim problemleri yaşanabilir. Özellikle mide ile alakalı problemler açığa çıkar. B2 vitamini eksikliğinde gözlerde kanlanma, yanma oluşur. Ayrıca ağızda da yanma gibi şikayetler açığa çıkar. Boğaz, dil ile de ilgili problemler yaşanabilir. Saç renginde matlık, ciltte oluşan kırışıklıklar, katarakt, böbrek üstü bezlerinde fonksiyonel bozukluklar B2 vitamini eksikliği sebebiyle ortaya çıkabilir.

B2 vitamini eksikliği nedeniyle ağız ve dilde meydana gelebilecek yaraların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde bu yaralar psikolojik ve dermatik sorunlara yol açabilir. Bu şikayetler daha pek çok hastalığın belirtisi olabileceği için kesin tanı için mutlaka doktora başvurulması gerekir.  

Günlük ne kadar B2 vitamini alınmalıdır

6 ay bebekler 0.3 mg

7-12 ay bebekler 0.4 mg

1-3 yaş arası çocuklar 0.5 mg

4-8 yaş arası çocuklar 0.6 mg

9-13 yaş arası çocuklar 0.9 mg

14-18 yaş arası erkekler 1.3 mg

14-18 yaş arası kızlar 1 mg

19 yaş üzeri erkekler 1.3 mg

19 yaş üzeri kadınlar 1.1 mg

Hamilelik döneminde 1.4 mg

Emzirme döneminde 1.6 mg

B2 VitaminiB2 vitamini faydaları

 • B2 vitamini genel vücut sağlığı için önemli rol oynayan vitaminlerden biridir. Sağlık açısından bazı faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
 • B2 vitamini enerji üretimi için faydalı bir vitamindir.
 • B2 vitamini oksijen üretiminde yardımcı olur. Vücutta dolaşımın artmasını sağlayarak oksijen oranını arttırır. Antikor ve kırmızı kan hücre üretimi için B2 vitamini mutlaka gereklidir.
 • B2 vitamini organ gelişimi, büyüme, bağ dokusu, bağışıklık sistemi, cilt sağlığı, sinir sistemi gibi pek çok alanda faydası vardır. Saçların, tırnakların ve cildin daha sağlıklı bir yapıda olmasını sağlar.
 • Troid sağlığını koruyan bir vitamindir. Baş ağrısı, katarakt, akne, egzama, dermatit, romatoid artrit gibi birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Sinir sistemini koruyan özelliği bulunmaktadır. Alzheimer, epilepsi, anksiyete, uyuşukluk gibi sinir sistemi ile alakalı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Beraberinde B6 vitamini de kullanılırsa Karpal Tünel Sendrom hastalığının tedavi sürecinde etkili olur.
 • Gebelik sürecinde A vitamini ile birlikte alınması önerilen bir vitamindir.
 • Astım ve bronşit hastalıklarına karşı fayda sağlar.
 • Vücudu kanser hastalığına karşı korur. Oluşan kanserin yayılmasını önler.

B2 vitamini içeren besinler

B2 vitamini neredeyse tüm besin maddelerinde bulunan nadir vitaminlerden biridir. Düzenli olarak günlük beslenme programı ile vücuda kolaylıkla alınabilir. B2 vitamini içeren bazı besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Peynir: Peynir B2 vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan bir hayvansal üründür. 100 gr peynir ortalama olarak 1.38 mg B2 vitamini barındırmaktadır.

Badem: Badem de B2 vitamini bakımından]]> B9 Vitamini https://www.bvitamini.gen.tr/b9-vitamini.html Mon, 03 Dec 2018 23:05:48 +0000 B9 vitamini, folik asit ya da folat olarak bilinen bir vitamindir. Birçok alanda sağlık açısından faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle gebelik döneminde anne adayı ve bebeği desteklemek amacıyla takviye B9 vitamini, folik asit ya da folat olarak bilinen bir vitamindir. Birçok alanda sağlık açısından faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle gebelik döneminde anne adayı ve bebeği desteklemek amacıyla takviye şeklinde kullanılır. Gebelik döneminden önceki dönemde kullanıldığında nöral tüp bozukluğu nedeniyle doğum yapma riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle de uzmanlar gebelik düşünen bayanlara gebelik başlamadan önceki dönemde B9 vitamini alımını önermektedir. Gebelik döneminde de alınabilse de gebelik öncesi dönemde alınması daha faydalı olur. Önerilen günlük B9 vitamini alımı yetişkinler için 400 mcg, gebelik öncesi ve gebelik döneminde 600 mcg kadardır. B9 vitamini bazı besinelr tarafından doğal olarak alınabileceği gibi doktor önerisi ile takviye şeklinde de alınabilir. B9 vitamini gebelik için olduğu kadar kanser ve kanser hücre yapısında yaşanabilecek değişiklikleri önlemek için de faydalı bir vitamindir.

B9 vitamini nelerde var

B9 vitamini içeren besinler aşağıda liste şeklinde verilmiştir. B9 içeren besinler bu liste kadar değildir. Aşağıda yer alan bazı gıdaların tüketilmesi bazı bünyeler için uygun olmayabilir. Bu nedenle B9 vitamini bakımından zengin bir beslenme listesi oluşturmak için biz uzmana danışılmalıdır.

Mercimek: B9 vitamini bakımından zengin içeriğe sahip bir besin maddesidir. Özellikle gebelik öncesinde beslenme listesine eklenerek ihtiyaç karşılanabilir. 1 su bardağı kadar mercimek ortalama olarak 180 mcg B9 vitamini içerir. Bu miktar günlük alınması gereken miktarın neredeyse yarısıdır. Mercimek aynı zamanda demir, lif ve karbonhidrat bakımından da zengin bir besin maddesidir.

Yeşil yapraklı sebzeler: B9 vitamini diğer adı ile folik asit yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur. Örneğin yarım kilo kadar ıspanak 220 mcg B9 vitamini içerir.

Kuşkonmaz: Ekonomik anlamda biraz maliyetli olan bir sebze olan kuşkonmaz tüketimi ülkemizde pek yaygın değildir. Ancak B9 vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. 1 kase kuşkonmaz yaklaşık 79 mcg B9 vitamini içerir.

Narenciye: 1 tane orta büyüklükte portakala ortalama olarak 55 mcg B9 vitamini içerir. Bu özelliği ile portakal B9 vitamini alımı için alternatif olarak tüketilebilir.

Barbunya: Barbunya salata, yemek gibi farklı alanlarda kullanılabilen bir besin maddesidir. Yarım su bardağı kadar barbunya yaklaşık 115 mcg B9 vitamini içerir. Ancak barbunya gaz problemini tetikleyebileceği için bu tür problemi olan kişiler dikkatli tüketmelidir.

Brokoli: Sağlık aşçısından adeta bir şifa kaynağı olan 1 kase haşlanmış brokoli günlük B9 ihtiyacının 1/4'ünü karşılamak için yeterli olur. Mineraller ve vitaminler bakımından zengin içeriğe sahiptir ve lif açısından mükemmel bir kaynaktır.

B9 VitaminiDomates suyu: Domates suyu B9 vitamini bakımından mükemmel bir sebze suyudur. 1 su bardağı domates suyu yaklaşık 50 mcg B9 vitamini içerir. Domates çorbası da alternatif olarak B9 ihtiyacı için tüketilebilir.

Yumurta: 1 tane yumurta 25 mcg B9 vitamini içerir. Fakat kolesterol bakımından yüksek bir besin olduğundan dikkatli tüketilmelidir.

]]>
B8 Vitamini https://www.bvitamini.gen.tr/b8-vitamini.html Tue, 04 Dec 2018 19:47:58 +0000 B8 vitamini, Biyotin olarak da adlandırılır. Isıya duyarlı bir vitamindir ince bağırsaklarda yapılabilen bir vitamindir. Dokuları bir arada tutan kollojenin sentezinde görev yapar. Tahmin edilen günlük alım miktarı 3 B8 vitamini, Biyotin olarak da adlandırılır. Isıya duyarlı bir vitamindir ince bağırsaklarda yapılabilen bir vitamindir. Dokuları bir arada tutan kollojenin sentezinde görev yapar. Tahmin edilen günlük alım miktarı 30 - 100 miligramdır.

B8 Vitaminin Yararları:

 • Cilt sağlığı için gereklidir.
 • Sinir sistemi için gereklidir.
 • Saç sağlığı için gereklidir.
 • Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasında görev alır.
 • DNA ve RNA yapımını destekler.
 • Suda eriyebilen bir vitamin olduğu için yaşam için vazgeçilmez bir vitamindir.
 • Antioksidan özelliği vardır

B8 VitaminiB8 Vitamini Kaynakları:

 • Domates
 • Karnabahar
 • Yeşil Otlar
 • Mantar
 • Lahana
 • Bira Mayası
 • Yumurta Sarısı
 • Tüm baklagiller (Bakla, Nohut, Barbunya, Bezelye vb.)
 • Ceviz

Eksikliği pek gözükmek, Ancak eksikliği  gözükürse belirtileri:

 • İştahsızlık
 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı ve güçlüksüzdür.
]]>
B6 Vitamini https://www.bvitamini.gen.tr/b6-vitamini.html Wed, 05 Dec 2018 05:44:10 +0000 B6 vitamini, birçok hastalığa karşı insanları korur. "Antikor" üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. B6 vitamininin diğer görevleri arasında norepinefrinve serotonin nörotransmiterlerinin ( sinir taş B6 vitamini, birçok hastalığa karşı insanları korur. "Antikor" üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. B6 vitamininin diğer görevleri arasında norepinefrinve serotonin nörotransmiterlerinin ( sinir taşıyıcı) sentezi, hemoglebin üretimini gıdalar yolo ile alınan proteininin parçalanması ve kan şekerini güzenler, dengelemesine yardımcı olur. Eksikliğinde kandaki hemoglobin sayısı azalır. Bunun için anemi oluşabilir. Egzama gibi cilt hastalığı oluşabilir.  Yorgunluk hissi ya da kas kasılmaları ve nöbetleri görülebilir. Kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bir vitamindir. Ayrıca sinir sistemini etkileyen hastalıklarla mücadele eder ve bazı cilt hastalıklarının tedavisine  de yardımcı olan çok önemli vitaminlerden birisidir.

B6 vitanimi neredeyse tüm moleküllerin sentezinde kullanılır. Protein yapı taşı olan amino asitlerin sentezi için gerekiyor. Vücudumuzun karbonhidratın (şeker ve nişasta işlenmesi için) B6 vitaminine ihtiyaç duyuyor. Bu özelliğiyle fiziksel aktivitelerde gereken enerjinin sağlanması için öne çıkan vitaminler arasında yer alıyor. Vücudumuzun sülfür içen moleküllerin bulunması, özellikle hormon dengesinin korunması ve karaciğer aracılığıyla toksik maddelerin temizlenmesi açısından önemli oluyor. Aynı durum vücutta pek çok kimyasal reaksiyon sırasında kullanılan metil içinde geçerlidir. Bu konuda çalışmalar devam etmekle birlikte araştırmacılar istenmeyen iltihapların önlediği belirtmektedir. Yeterli B6 vitamini alarak  diyabet hastalıkları, kalp hastalıkları, obezite gibi kronik inflamasyon ile bağlantılı hastalıkları ortaya çıkma riski azaltabiliyor. 
 
Ham piriç ve ve buğday kepeği B6 vitamini bakımından en zengin gıdalar arasında oluyor. Gıdalar yoluyla aldığımız B6 vitaminini artırmak için esmer pirinç ve kepekli ekmek tüketebilirsiniz. 100 gram pirinç kepeğinde 4.07 mg bulunuyor. 1 yemek kaşığı pirinç kepeğinde ise 0.3 mg ( günlük ihtiyacının %15' ini ) bulunuyor. 1 yemek kaşığı toz acı biberde 0.294 mg B6 vitamini ( günlük ihtiyacın %15'i ) bulunuyor. Aynı miktarda kurutulmuş nane ise günlük B6 vitamin ihtiyacını ise günlük ihtiyacının %3'ünü karşılıyor. B6 vitamini içeren diğer baharat ve bitkiler arasında sarımsak tozu, fesleğen, zerdeçal, kekik, defne yaprağı, biberiye, mercanköşk, tarhun ve adaçayında bulunuyor. 100 gram fıstık günlük ihtiyacının % 85 ini karşılıyor.
Bu vitamin balıklarda bulunuyor. Ton balığı somon balığı ve morina gibi derin deniz balıklarında protein yağ asitleri bu vitamin için iyi birer kaynaktır.100 gram ton balığında günlük ihtiyacının neredeyse yarısını karşılıyor. Potasyum ve bakır minerallerin bakımında zengin olan fındık aynı zamanda bu vitamini içeriyor. 

Sığır ve hindi ciğeri yüksek miktarda B6 vitamini içeriyor ama kolesterol değeri de yüksek olduğu için dikkatli tüketmek gerekiyor. 100 gr sığır ciğerinde 1.04 mg bulunuyor. Hindi etinde aynı miktarda B6 vitamini bulunuyor. Bir avuç ay çekirdeği günlük vitamin ihtiyacının yüzde 11 karşılar. Kavrulmuş bütün susam tohumunda da bu vitamin bulunuyor. Ayrıca susamla hazırlanan tahinde B6 vitamini bakımından çok zengin yiyeceklerden biridir.

B6 VitaminiB6 vitamini eksikliğinde görülen durumlar:

B6 vitamini hücre yenilenmesinde önemli olduğu için eksikliğinin belirtileri önce ciltte görülüyor. Cilt hücreleri yenilenmediği zaman leke ve kırışıklıklar artıyor. Egzama, dermatit gibi cilt sorunları yaşanabilir. B6 vitamini eksikliği yetersiz beslenmeye bağlı olarak da oluşabiliyor. Sigara kullanmak, bazı ilaç türleri (antibiyotikler, kemoterapi ilaçları, antidepresan gibi) olumsuz etkiliyor. 

Günlük olarak alınan 2 gram yüksekliğinde B6 vitamini fazlalığına bağlı bazı yan etkiler görülebilir. Fazlası genel olarak sinir sistemini e]]> B4 Vitamini https://www.bvitamini.gen.tr/b4-vitamini.html Wed, 05 Dec 2018 06:49:29 +0000 B4 Vitamini adenin, B vitaminleri gurubu  serisinin bir üyesidir. B4 vitamini adenin, suda çözünen bir vitaminlerdendir. B vitaminleri benzeri B4 vitamini adenin ko-enzim benzeri çalışarak enerji üretimine destekçi olur. Hücre B4 Vitamini adenin, B vitaminleri gurubu  serisinin bir üyesidir. B4 vitamini adenin, suda çözünen bir vitaminlerdendir. B vitaminleri benzeri B4 vitamini adenin ko-enzim benzeri çalışarak enerji üretimine destekçi olur. Hücre içi enerji üretim merkezleri mitokondrilerin yakıtları gibidir.
 
B4 vitamini  adenin, karbonhidrat sınıfı içerisinde ve  enerji üretim sıralamasında en güzel ve en karma karışık maddedir. Bahsedilen "yanma" bir ürünü neticesi meydana gelen enerji ye "adenozin trifosfat" (ATP) denir. Bir "adenozin trifosfat" (ATP) üç madde oluşur:
 • Adenin B4 Vitamini
 • Riboz
 • fosfat sınıfı.
B4 vitamini adenin, adenozin trifosfat (ATP) üretmek amaçlı beden olması gerektiği benzeri görünmektedir. Şu an geniş çaplı çalışmalar hâlâ devam ediyor. 1961 senesinde Joan Oro aracılığıyla yapılmış bulunan araştırmada hayatın kökünün temeli meydana geldiği düşünülmektedir. Bu araştırmayı destekleyici bir rapor seneler ardından Nasa dan geldi. 8 Ağustos 2011 tarihinde,  AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Milli Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA)  Göktaşlarıyla  alakalı denetim raporunda, göktaşlarında yer alan toprak içerisinde  DNA ve RNA'nın yapı taşları (adenin, guanin ve alakalı organikler) bulundu. B4 vitamini adenin, suda çözünen b gurubu vitaminleri ailesindendir. B vitaminleri içerisinde karbonhidratları enerjiye çevirmede çok karma karışık yapıya sahip bulunan b4 vitamini adenin amaçlıdır. Bilim insanları denetim çalışmalarını devam ettirmektedirler. Kesinlikle gündelik olarak da alınması gereklidir. B4 vitamini eksikliği çoğu meseleye neden olmaktadır.
 
B4 VitaminiB4 Vitamini Nelerde Bulunur,

B4 vitamini adenin; bira mayası, kepekli tahıllar, katıksız bal, arı poleni, arı sütü, propolis ve sebze benzeri gündelik tüketilen natürel gıdalarda yer alır. Ayrıca; deve dikeni, pul biber, karanfil, ayrık otu, zencefil, alıç, şerbetçi otu, ada çayı, nane, çilek ve kekik benzeri bitkilerde de yer almaktadır.
 
B4 Vitamini Adenin Eksikliği Belirtileri,

B4 vitamini yoksun olunduğunda, büyüme hızı, kan ve ten bozuklukları, kabızlık, bulantı, sindirim bozuklukları, adale güçsüzlüğü, hipoglisemi (az kan şekeri), insülin duyarlılığı oluşturabilir. Fiziksel olarak da eksikliğinde  ruhi bunalım, kansızlık, yorgunluk, vertigo (vertigo şikayeti), alerji, meyilli enfeksiyonlar, savunma sistemi zayıflamaları görülmektedir.
Bu eksiklik semptomları aynı B vitamin serisinin eksiklikleri neticelerine benzemektedir. 

B4 Vitamini  Adenin Faydaları
 • Vücut Metabolizma artırmak amaçlı başka vitaminler ile ko-enzim misyonu görür.
 • Yorgunluk ve halsizlik hafifletmek amaçlı destekçi olur.
 • Enfeksiyon ile rekabet antikor oluşumunu artırır.
 • Diğer B vitaminleri asimilasyon amaçlı bir öncül olarak da görür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hücre oluşumu ve normal büyüme teşvik eder.
 • Hücresel mutasyon ve özgür kökten oluşumunu önler.
 • Kan şekeri düzeylerini dengelemeye destekçi olur.
 • Bağırsak emiliminde  vakti artırır.
 • Emziren kadın amaçlı emzirme geliştirmek amaçlı destekçi bir katalizör meydana geldiği düşünülmektedir.
 • Kırmızı ve beyaz kan hücresi oluşumu büyük ihtimal yaşamsal bir oyun oynar.
 • Zihinsel yetenekleri performansını artırmak ve geliştirmek amaçlı gereklidir.
B4 Vitamin Adenin Tesirini Azaltan Faktörler
 
 • Alkollü içecekler, kolalı içecekler, alkolsüz içecekler (natürel meyve suları haricinde), kahve ve çay, çikolata (kakao), organik olmayan mineral su 
 • Kirli havalar
 • Rafine şeker ve arıtılmış edilmiş sentetik şeker
 • Aşırı pişmiş gıdalar (bilhassa 130 derece üstü),
 • Rafine edilmiş ve işlenmiş besinler,
 • Ticari sentetik gübreler, B1 Vitamini https://www.bvitamini.gen.tr/b1-vitamini.html Wed, 05 Dec 2018 23:50:30 +0000 B1 vitamini, karbonhidrat metabolizması için oldukça önemli bir vitamindir. B1 vitamini karbonhidratları parçalayıcı özelliği ile enerji sağlar ve glikoza dönüşmelerinde yardımcı olur. Merkezi sinir sistemi ve kalp enerji gereks B1 vitamini, karbonhidrat metabolizması için oldukça önemli bir vitamindir. B1 vitamini karbonhidratları parçalayıcı özelliği ile enerji sağlar ve glikoza dönüşmelerinde yardımcı olur. Merkezi sinir sistemi ve kalp enerji gereksinimini karbonhidrat metabolizması sayesinde karşılar bu nedenle B1 vitamininin eksikliği kalp ve norolojik hastalıklarına neden olabilir.

  B1 vitamini;

  • Damar sertliğine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir
  • Kan dolaşımını düzenleme de etkilidir
  • Öğrenme ve kavrama yeteneğinde olumlu etkileri vardır
  • Alkol ve sigaranın vücuda sağladığı zararlı etkilere karşı koruyucu bir vitamindir
  • Tip 2 diyabeti ve böbrek hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar
  • Yüksek kan şekeri nedeni ile vücudun olumsuz etkilenmesini engelleyicidir.

  B1 vitamini eksikliği nelere neden olabilir

  • Aşırı B1 vitamini eksikliği ile kalp yetersizliği ve ritim bozuklukları oluşabilir
  • Sindirim mekanizmasında sorunlar ortaya çıkabilir
  • Ciddi bir beyin rahatsızlığı olan Wernicke-Korsakoff sendromu açığa çıkabilir.

  B1 Vitamini

  B1 vitamini vücutta fazlası ile eksik ise beriberi hastalığı oluşum gösterebilir. Beriberi hastalığı, iştah kaybı, bulantı gibi belirtiler ile ortaya çıkabilir ve ölümcül olarak sonuçlanabilir.

  B1 eksikliği için risk grubunda bulunanlar kilerdir

  • Gebe ve bebek emziren kadınlarda B1 vitamini ihtiyacı daha fazla artabilir
  • Yoğun stres altında olan kişilerde B1 vitaminine daha çok ihtiyaç vardır
  • Yaşı ilerlemiş kişilerde de B1 vitamini eksikliğine rastlanabilir
  • Antiasit ve doğum kontrol ilaçları kullanan kişiler B1 vitaminine daha çok ihtiyaç duyar
  • Aşırı alkol kullananlar da B1 vitamini eksikliği ortaya çıkabilir.

  B1 vitamini eksikliği kendini nasıl belli eder

  • Bacaklarda uyuşma
  • Kas krampları
  • Ani kilo kaybı
  • Göz bozuklukları
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • İştah kaybı
  • Kabızlık

  B1 vitamini nerelerden karşılanır

  • Et ve balık
  • Meyve ve sebze
  • Süt ve süt ürünleri
  • Ay çekirdeği B1 vitamini içeren gıdalardandır.

  ]]>
  B Vitamini Eksikliği https://www.bvitamini.gen.tr/b-vitamini-eksikligi.html Thu, 06 Dec 2018 19:23:22 +0000 B vitamini eksikliği,  B vitamini, sinir, DNA ve kırmızı kan hücresi üretimi başta olmak üzere vücudun sağlıklı bir şekilde varlığını devam ettirebilmesi için birçok hayati öneme sahip bir vitamindir. Diğer vitaminler gib B vitamini eksikliği,  B vitamini, sinir, DNA ve kırmızı kan hücresi üretimi başta olmak üzere vücudun sağlıklı bir şekilde varlığını devam ettirebilmesi için birçok hayati öneme sahip bir vitamindir. Diğer vitaminler gibi vücut tarafından üretilmediği için gıdalar yoluyla veya dışarıdan takviyelerle alınması gerekiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerin gıdalardan aldıkları vitaminler günlük B vitamini ihtiyacını karşılayacağı için dışarıdan desteklenmesine gerek kalmıyor.

  B Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

  Birincisi ve en önemlisi ihtiyaç duyulan B vitamininin vücut tarafından yeterli miktar alınamaması, ikincisi ise ne kadar çok alınırsa alınsın vücut tarafından yeterli miktarda emilememesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 50 yaş üstü bireylerin %3'ü ciddi seviyede, %20'si ise düşük seviyede B vitamini eksikliği yaşıyor. Bu verilere göre 50 yaş üstü yetişkin bireyler için B vitamini eksikliği önemli ölçüde olduğu anlaşılmaktadır.

  B Vitamini Eksikliği Kimlerde Görülür

  • Sıkı bir vejeteryan diyet uygulayan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.
  • Mide kelepçesi kullanan kişilerde görülür.
  • Mideye yapılan herhangi bir cerrahi müdahale ile B vitamini emme yeteneğini kaybedebilir.
  • Besinlerin vücut tarafından emilmesinde problemlere yol açan chron ve çölyak hastalarında görülür.
  • Mide asidi üretmede sorun yaşayan kişilerde B vitamini eksikliği görülür.
  • 50 yaş üstü herkes bu gruba adaydır.
  • Diyabet hastalarında görülebilir.
  • Düzenli alkol tüketen kişiler de B vitamini eksikliği olabilecek gruplardadır.

  B Vitamini EksikliğiB Vitamini Eksikliği Belirtileri

  Hafif ve orta şiddetli B vitamini eksikliği yaşana kişilerde belirtiler de hafif olmaktadır. B vitamini eksikliği süreci arttıkça belirtilerin de şiddeti artmaktadır. B vitamini eksikliğine bağlı olarak kanda yeterince oksijen taşınmaz buna bağlı olarak aşağıdaki belirtiler görülebilir.

  • Aşırı yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesi hali sıklıkla yaşanır.
  • Zaman zaman çarpıntı baş gösterir ve hızlı hızlı nefes alıp verme ihtiyacı duyulabilir.
  • Ciltte solgunluk ve boğaz ağrıları görülür.
  • Tende hassasiyet oluşur. Bir yere çarpıldığında daha çabuk morarır.
  • Diş eti kanaması sıklıkla görülür.
  • En küçük yaralanma ve kanamaların bile iyileşme süresi uzun olur.
  • En sık görülen vaka ishal ve kabızlık olur.
  • Baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliği yaşanır.

  B vitamini eksikliği ilk baş gösterdiğinde tedavi edilmediği taktirde sinirlerde yıpranmalara neden olur ve buna bağlı aşağıdaki belirtiler yaşanabilir.

  • El ve ayak parmaklarında uyuşukluk ve karıncalanma
  • Yürüme güçlüğü ve denge bozukluğu
  • Depresyon ve ruh halinde dalgalanmalar
  • Hafızanın zayıflaması, bunama ve dilin şişmesi
  • Kaslarda genel zayıflık

  B vitamini Eksikliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır

  B vitamini eksikliğinde uygulanacak olan tedavi eksikliğin sebebine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin vejetaryan beslenmeden kaynaklanıyorsa mutlaka dışardan destekleme yoluyla tedavi edilmelidir. Çünkü bitkilerde B vitamini bulunmaz. Bu durumda daha hızlı sonuç alınması için doktor enjeksiyonla B vitamini yüklemesi yapabilir.

  Hafif dereceli B vitamini eksikliğinde beslenme alışkanlığında yapılacak değişikliklerle giderilmeye çalışılır. Kırmızı et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta ve peynirin bol miktarda tüketilmesi önerilir.

  Günlük Ne Kadar B vitamini alınmalıdır

  • 0-4 ay arası: 4 mcg
  • 7-12 ay arası: 7 mcg
  • 1-3 yaş arası: 0.9 mcg
  • 4-8 yaş arası: 1.2 mcg
  • 9-19 yaş arası: 1.8 mcg
  • 14-18 yaş arası: 2.4 mcg
  • Yetişkinler: 2.5 mcg
  • Hamile ve emzikliler: 2.6 mcg

  Fazla B Vitamini Almanın Zararı Var mıdır

  Genel o]]>
  B Vitamini Fazlalığı https://www.bvitamini.gen.tr/b-vitamini-fazlaligi.html Thu, 23 Jan 2020 07:12:29 +0000 Genellikle zehirlenmeye sebep olmaz. Ancak çok yüksek dozlarda alınırsa zehirlenme görülebilir. Belirtileri; hissizlik, yürüyememe, cilt rahatsızlıkları, gözlerde ışık hassasiyeti, uykusuzluk, bitkinlik, baş ağrısı,

  Belirtileri; hissizlik, yürüyememe, cilt rahatsızlıkları, gözlerde ışık hassasiyeti, uykusuzluk, bitkinlik, baş ağrısı, çarpıntı, ishal şeklinde görülebilir.
  B Vitamini Fazlalığı]]>
  B Vitamini Günlük Doz https://www.bvitamini.gen.tr/b-vitamini-gunluk-doz.html Fri, 07 Dec 2018 13:58:59 +0000 B VİTAMİNİ Neye yarar: Damarlara zarar veren 'homocysteine' isimli kimyasalın seviyesini düşürür. Dozu: 31-50 yaş: günde 1,3 mg 51+: Günde 1,5-1,7 mg Kaynaklar: Baklagiller, B VİTAMİNİ

  Neye yarar: Damarlara zarar veren 'homocysteine' isimli kimyasalın seviyesini düşürür.

  Dozu: 31-50 yaş: günde 1,3 mg 51+: Günde 1,5-1,7 mg

  Kaynaklar: Baklagiller, et, balık, turunçgiller, muz, karpuz.

  B Vitamini Günlük Doz

  B12 VİTAMİNİ

  Neye yarar: Sinir hücrelerini korur. Hafızayı güçlendirir. Dozu: 31+: günde 2,4 mg. Kaynak besinler: Et ve süt gibi hayvansal ürünler, güçlendirilmiş tahıllar.

  ]]>
  B Vitaminin Faydaları https://www.bvitamini.gen.tr/b-vitaminin-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 08:34:37 +0000 B Vitaminin Faydaları, B grubu vitaminleri suda eriyen vitaminlerdendir. Hayvansal ürünlerde ve gıdalarda, süt ve süt ürünlerinde bu vitaminler bolca bulunmaktadır. Yeşil yapraklı sebzelerde de bulunan B grubu vitaminleri kuru meyv B Vitaminin Faydaları, B grubu vitaminleri suda eriyen vitaminlerdendir. Hayvansal ürünlerde ve gıdalarda, süt ve süt ürünlerinde bu vitaminler bolca bulunmaktadır. Yeşil yapraklı sebzelerde de bulunan B grubu vitaminleri kuru meyvelerde de bulunmaktadır. Vücuttaki karbonhidratları yakıp enerji açığa çıkmasını sağlar, hormonların üretilmesini sağlar ve ağız, cilt, dil dokusunu sağlıklı kalmasını sağlar. Öğrenme, hafıza gibi şeyleri ve konsantrasyonu güçlendirirken beyin ve zihinde oluşacak hasarları da engeller. Zihinsel ve fiziksel sağlığı destekleyip güçlendirici faydaları vardır. B vitaminin faydaları aslında saymak bitmez, eksikliğinde vücutta kalıcı hasarlar oluşabilir. Depo edilemeyen bu vitaminler günlük olarak alınmalıdır. Ancak fazla alım daha yararlı olur gibi bir algı oluşmamalıdır çünkü vücut gerektiği kadar vitamin almaktadır. 

  B1 Vitamini

  Enerji metabolizmasında rol alan ve enerji açığa çıkarmaya yarayan B1 vitamini tiamin olarak bilinir ve adlandırılabilir. Tiamin ayrıca sinir sistemine yardımcı olur ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Eksikliğinde sinirlilik hali, depresyon, yorgunluk, hafıza sorunları ve dikkatte azalma sorunları görülebilir. Eğer eksikliği çok fazla ise beriberi hastalığı ortaya çıkabilir.

  B Vitaminin FaydalarıB2 Vitamini

  Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlamakta büyük bir rol oynamaktadır. Vücutta antioksidan özelliği gösterip antioksidan üretimine faydalıdır. Vücutta bulunan karbonhidrat, yağ ve proteinlerin metabolizmasında görev almakta ve büyük bir öneme sahip olmaktadırlar. B2 vitaminin eksikliğinde deride yaralar ve çatlaklar, dudak ve dilde yaralar, iltihaplar ve uçuk oluşabilir. 

  B3 Vitamini

  Sinir sistemini düzenleyip, onarmaya ve daha sağlıklı olması adına faydalıdır. Protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasını sağlar ve yağ yakıcı, karbonhidrat yakıcı özelliklerde bulunur. Eksikliğinde bir çok sağlıksız sorunla karşı karşıya kalınır. Yorgunluk, halsizlik, depresyon halleri, hafıza ve zihinsel problemler baş gösterebilir ve etkileri görülebilir. Eksikliği daha da fazla olursa eğer pelegra rahatsızlığına yol açabilmektedir.

  B5 Vitamini

  Vücutta bulunan karbonhidratların yakılmasında etkilidir. Bu yakılma sonucu enerji açığa çıkar ve çıkan enerjinin metabolizmasında görev alabilir. Stres, depresyon halleri mücadelede ve tedavisinde kullanılmaktadır. Vücuttaki kan hücrelerini, alyuvarların üretimi için çok önemlidir. Eksikliğini yorgunluk, stres, depresyon, baş ağrıları, iştahsızlık ve saç dökülmesi olarak gösterebilir.

  B6 Vitamini

  Sinir sisteminin sağlıklı ve düzgün işleyişini sağlamakta görev alır. Bağışıklık sistemi içinde gerekli ve çok önemli bir vitamindir. Vücuttaki kırmızı kan hücresi olan alyuvarların sentezlenmesi ve üretilmesinde büyük rol oynamaktadır. Saçlarda kepek oluşumunu, egzama ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıkları engellemekte rol oynar. Bu vitaminin yetersizliğinde vücutta deri problemleri, uykusuzluk, kansızlık, sinirlilik gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

  B7 Vitamini

  Vücuttaki yağ dokusu, protein ve karbonhidratların metabolizmalarında yer almaktadır. Saçların sağlıklı olması, kepek oluşumunu engelleme, ciltte parlaklık ve tırnaktaki kırıkları engelleyici yararları bulunmaktadır. Bu vitaminin eksikliğinde saç dökülmesi, saçlarda kepek oluşumu, mide bulantısı, anemi, yorgunluk ve depresyon gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

  B9 Vitamini

  Vücutta enerji üretimi ve kırmızı kan hücresi olan alyuvarların oluşumunda görev almaktadır. B9 vitamini folik asit yada folat olarak da adlandırabilir. Çoğu kez folik asit ismiyle anılma]]> B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur https://www.bvitamini.gen.tr/b-vitamini-hangi-besinlerde-bulunur.html Sat, 08 Dec 2018 15:49:25 +0000 B vitamini hangi besinlerde bulunur B vitamini vücut için hayati önemler taşıyan birçok fonksiyonların yerine getirilmesinde görevli bir vitamindir. Enerji metabolizmasında rol alır, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun B vitamini hangi besinlerde bulunur B vitamini vücut için hayati önemler taşıyan birçok fonksiyonların yerine getirilmesinde görevli bir vitamindir. Enerji metabolizmasında rol alır, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artırır, Beyine etkide bulunarak beynin normal fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar. Daha birçok önemli görevleri plan B vitamini eksikliğinde vücut bazı fonksiyonlarını yerine getiremez bu nedenle de sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar. Hafif şiddetli B vitamini eksikliğinde belirtiler de hafif şiddetli olur. Tedavi edilmediğinde şiddet artarak önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. B vitamini diğer birçok vitaminler gibi vücut tarafından üretilmez, dışarıdan gıdalar yoluyla veya takviyelerle alınması gerekmektedir. Bu nedenle B vitamini hangi besinlerde bulunur diye araştırma yaparak sizleri bilgilendirmek istedik.

  B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur
  • Ciğer: Ciğerler arasında özellikle kuzu ciğeri B vitamini bakımından en zengin besinlerden en başı çekmektedir. Sadece 100 gram kuzu ciğeri tüketmekle günlük B vitamini ihtiyacının 10 katı temin edilebilir.
  • Kabuklu Deniz Ürünleri: Midye gibi kabuklu deniz ürünleri B vitamini bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olmakla beraber demir, bakır ve çinko mineralleri bakımından da son derece zengin bir kaynaktır. Bu ürünlerin kolesterol değerlerinin yüksek olmasından dolayı kolesterol hastaları bu ürünleri tüketirken dikkat etmeliler.
  • Sığır eti: Sığır eti hem B vitamini bakımından zengindir hem de protein, demir ve çinko mineralleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Sığır etinde her bölgedeki b vitamini miktarı farklılık göstermektedir. Bu nedenle sığır etindeki B vitamini araştırılırken hayvanın hangi bölgesinin eti olduğu iyi bilinmelidir. Günlük B vitamini ihtiyacının tamamını karşılamanız için 160 gram sığır eti tüketmeniz yeterli olacaktır.
  • Kuzu eti: Sığır etine göre B vitamini düzeyi biraz düşük olsa da kuzu eti de bol miktarda B vitamini içermektedir. 100 gram kuzu eti tüketerek günlük ihtiyacınızın yarısını karşılayabilirsiniz.
  • Balıklar: B vitamini bakımından zengin ürünler sınıfına giren balıklar omega-3 yağ asidi ile meşhur bir besin türüdür.
  • Yumurta: Ortalama 60 gram olan bir yumurta günlük B vitamini ihtiyacının %20'sini karşılayabilmektedir. Günlük kahvaltıda tüketilen iki yumurta ile ihtiyacın %40'ını karşılayabilirsiniz. Fakat yumurta kolesterol içerdiği için kolesterolü olan hastalar yumurta tüketirken dikkat etmeliler.
  • Peynir: Kalsiyum ve protein bakımından meşhur olan peynir B vitamini bakımından da zengindir.
  • Süt ve yoğurt: Süt ve sütten üretilen her şey B vitamini içermektedir. Yağlı veya yağsız süt fark etmeden B vitamini içermektedir.
  • Tavuk eti: tavuk eti de diğer et ürünleri gibi B vitamini içermektedir.

  B Vitamini Hangi Besinlerde BulunurKimler B Vitamini Eksikliği Bakımından Risk Altındadır

  • Özellikle vejetaryen beslenen kişiler B vitamini eksikliğinin tehditi altındadır. Çünkü bitkilerde B vitamini olmadığı için sadece süt ve süt ürünlerinden B vitaminini karşılayabilirler. Bu da günlük ihtiyaç için yeterli olmayabilir.
  • Bazı diyabet ilacı veya antibiyotik türünü kullanan kişiler bu eksikliği yaşayabilirler.
  • Pernisiyöz hastalığı olan kişiler B vitamini eksikliği yaşar.

  B Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

  B vitamini eksikliğinde tedavi yöntemi eksikliğin sebebine göre değişiklik göstermektedir. Şayet B vitamini eksikliği yaşayan kişi vejetaryen beslenme uygulayan biriyle dışarıdan takviye ile bu eksiklik giderilir. B vitamini içeren haplar kullanılabilir veya eksiklik ileri boyutlardaysa doktorunuz enjekte yoluyla B vitamini takviyesi yapar.

  B vitamini eksikliği yaşayan kişi dengesiz beslenme yoluy]]> B Vitamini Nelerde Var https://www.bvitamini.gen.tr/b-vitamini-nelerde-var.html Sat, 08 Dec 2018 22:46:23 +0000 B vitamini nelerde bulunur, sorusu oldukça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. B grubu vitamini adını alan suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimler hücre metabolizmasında çok önemli bir yere sahiptir. B g B vitamini nelerde bulunur, sorusu oldukça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. B grubu vitamini adını alan suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimler hücre metabolizmasında çok önemli bir yere sahiptir. B grubu vitaminleri arasında biotin, nikotinik asit, folik asit ve pantotenik asit gibi vitaminler bulunmaktadır. B vitamini yağların hazmedilmesini kolaylaştırmada oldukça önemli bundan dolayı da ishal oluşumunu engellemektedir. Bunun dışında sinirleri dinlendirmektedir. Cilt için oldukça yararlı olan B vitamini cildi parlatır ve canlı ve diri olmasını sağar. Yine b vitamini tırnakların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olarak tırnak kırılmalarını önlemektedir. B vitaminleri içeriğinde B-1, B-2, B-3, B-5, B-6, B-7, B-9, B-12 ve biotin, nikotinik asit, folik asit, pantotenik asit B grubu vitaminlerine girmektedir. 


  B grubu vitaminler hayati bir önem taşımaktadırlar. İştah açısından, sindirim ve sinir sitemleri bakımından oldukça önemli bir yere sahiptirler. 4 farklı türde B vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminlerin hepsi tuz ve şeker gibi suda erimektedir. Bu yüzden vücutta depolanamazlar ve günlük olarak sürekli ve düzenli bir şekilde tüketilmeleri gerekmektedir. B vitaminleri suda eridikleri için yemeklerin pişirildikleri sular eğer dökülürse içinde bulunan B vitaminleri de kaybolur. B vitaminin eksikliği kişilerde yorgunluk, iştahsızlık, kabızlık, mide ve bağırsak bozukluğu, sinir iltihapları ve gelişme geriliğine neden olmaktadır. 

  B vitamini maya, et, balık, karaciğer, kuru baklagil, süt, yağsız peynir, yumurta sarısı, hububat, kuru kayısı, bezelye ve ıspanakta  bol miktarda bulunmaktadır. B vitamini ilk zamanlarda tek bir vitaminden oluştuğu düşünülen ancak daha sonra tek vitaminden değil farklı birçok maddeden oluştuğu anlaşılmıştır. B vitaminleri birbirinin tamamlayıcısı durumundadırlar. Bundan dolayı da toplu olarak verilirler. B vitaminlerinin bulunduğu besinler şu şekilde sıralanabilir.

  B-1 Vitamini: Tahıl kabuklarında bulunur. Bunun dışında sığır etinde ve bira mayasında oldukça fazladır. B1 vitamini soya fasulyesinde, domuz etinde, bala, ceviz, fındık, kuru bezelye ve yürekte oldukça fazla bulunur.  Bu besinlerde bulunma miktarından daha az oranda karnabaharda, mısır ekmeğinde, kuşkonmaz, kuru üzüm, süt ve süt ürünleri, brokoli, yulaf ezmesi, ayçekirdeği, erik ve patateste bulunmaktadır.  Bunun dışında B1 vitaminin alımı iştahsızlık, gebelik ve sinir ağrıları gibi durumlarda artmaktadır. Bundan dolayı hamile olan kişilere, iştahsızlık sorunu yaşayan kişilere ve sinir ağrısı olan kişilere bu vitaminden verilmektedir. 

  B-2 Vitamini: B2 vitaminin eksikliği gözde bazı bozukluklara yol açmaktadır. Karanlıkta görme oranının azalmasına neden olmaktadır. Işığın fazla olduğu yerlerden korkmaya bile neden olmaktadır.  B2 vitamini süt tozu ile böbrek ve karaciğerde çok fazla bulunur. Bunun dışında süt, yoğurt,  yürek, badem, kuru bezelye ve kuru fasulyede bol oranda bulunmaktadır. Yine bunların dışında mantar, kuşkonmaz, soya fasulyesi, yeşil fasulye ve yer fıstığında bulunmaktadır. 

  B Vitamini Nelerde VarB-3 Vitamini: Yumurta, süt, balık, peynir, havuç, hurma, mısır ve buğdayda bulunmaktadır. 

  B-5 Vitamini: Bu vitamin karaciğerde, kırmızı et, tavuk, yumurta, kuruyemiş, baklagiller ve tahıllarda bulunmaktadır.

  B-6 Vitamini: Yumurta, tavuk, balık, süt, muz, patates, yulaf, mısır, soya fasulyesi, kuruyemiş, havuç, bezelye ve avokado da bulunmaktadır. 

  B-7 Vitamini: ( Biotin ) Bu vitamin yumurta, balık, patates, süt fındık, soya, ceviz ve bira mayasında bulunmaktadır. 

  B-9 Vitamini: ( Folik Asit ) Bu vitamin tüm tahıllarda bulunmaktadır. Bunun dışında kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, arp]]> B Vitamini Nedir https://www.bvitamini.gen.tr/b-vitamini-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 12:40:54 +0000 B Vitamini Nedir, Suda erime özelliği gösteren ve vitamin gibi çalışan bazı koenzimlerin yapıları da B vitamini grubu adını almaktadırlar. Bunların hücre metabolizmasında oldukça önemli yerleri de bulunmaktadır. B grubu olara B Vitamini Nedir, Suda erime özelliği gösteren ve vitamin gibi çalışan bazı koenzimlerin yapıları da B vitamini grubu adını almaktadırlar. Bunların hücre metabolizmasında oldukça önemli yerleri de bulunmaktadır. B grubu olarak adlandırılan vitaminlerin arasında folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi asitlerde bu gruba dahil edilip vitamin olarak sayılmaktadır. B vitaminleri vücuda enerji verdikleri gibi sinir hücrelerinde bulunan fonksiyonları da düzenlemektedir. Vücutta bulunan karbonhidratların parçalanması ve enerjinin açığa çıkmasından sorumludurlar. Bu iki nitelik vücuttaki adale gelişimi ve adale fonksiyonları için oldukça önemli ve gerekli bir konumdadır. Bu kadar özelliği bulunan B grubu vitaminlerinin fazla alımı vücuda bir yarar sağlamaz ve boşuna alınmış olur, vücut gerekli olan vitamini alıp depo eder. 

  Boza bir B vitamini kaynağı olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra günlük ihtiyaç olarak 100 gram yulaf ezmesi ve 3 ile 5 tane yer fıstığı da günlük B vitamini ihtiyacı karşılayabilir. B vitaminleri damar sertliklerine ve dolaşım sisteminde koruyucu özellik gösterebilmektedir. B vitaminlerinde bulunan bir diğer özellik ise yağların hazmedilmesini kolaylaştırdığı için vücutta ishal oluşumunu engellemesidir. Sinirleri dinlendirip, ciltte parlaklık yaratan, cildi canlı ve diri tutar ve tırnak uçlarının kırılmasını engeller. B vitaminleri sıralı bir şekilde oluşmuşlardır. B1, B2, B3, B5, B6 ve B12 gibi isimler almışlardır. Bu isimlerin hepsi bir isim altında yani B vitamini adı ile anılmaktadır. Hekimlere göre şu an kırktan fazla B vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminler şeker ve tuz gibi suda eridiği için günlük olarak alınmalıdır. Vücutta depolanmaları fazla uzun sürmez. Bu vitaminler hayati öneme sahiplerdir. B vitamini eksiklikliğinde ortaya bir çok rahatsızlık çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkların başında iştahsızlık, yorgunluk hissi, mide ve bağırsak bozukluğu, sinir iltihapları ve gelişme geriliği görülebilir. 

  B Vitamini NedirB Grubu Vitaminleri Nerelerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  B vitaminleri bir çok besin maddesinde bulunmaktadır. Tahıllar, yağsız etler, karaciğer, yürek, yer fıstığı, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği B vitamini bulunduran besinlerin sadece bir kaçıdır.Süt ve süt ürünlerinde, balıklarda, yumurtanın sarısında, kuru baklagil, ıspanak ve bezelyede daha çok da görülmektedir. Suda eriyen ve fazla depo süresi olmayan B vitaminlerinin bir çok faydası ve özelliği bulunmaktadır. Yemeklerde pişirilen suyun dökülmesi veya atılması bu vitaminlerin yok olmasını sağlar. Gelişme, sinir ve sindirim sistemi gibi sistemlere yardımcı olur, onarır ve düzenler. B vitaminleri birbirlerini tamamlayıcı özellik göstermektedir bu yüzdende toplu olarak verilmektedir yada alınmalıdır. 

  B1 Vitamini

  Sığır etinde, bira mayasında ve tahılların kabuklarında oldukça fazla bulunmaktadır. Bunların haricinde ceviz, fındık, soya fasulyesi, bezelye, kuşkonmaz, mısır ekmeği ve patateste azımsanmayacak oranlarda bulunur. Gebelik durumlarında, iştahsızlık ve sinir ağrılarında B1 vitamini oldukça etkilidir. O yüzden bu rahatsızlıkları bulunan hastalıklara bu vitamin verilmektedir.

  B2 Vitamini

  Vücutta bulunan asit oranını düzenlemesi en büyük özelliğidir. Solunum sisteminin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Cildin parlaklığını, tırnak kırıklarının olmamasını sağlar. Et, balık ve süt ürünlerinde oldukça fazla bulunmaktadır. Bu vitaminin eksikliği büyük çoğunlukla vejetaryen olan insanlarda görülmektedir. Ağır çalışma temposu olan ve yoğun antrenman yapan insanlarla daha fazla gereksinim duyulur.

  B3 Vitamini

  Yüksek kolesterole iyi geldiği ve iyileştirici özelliği bulunduğu söylenmektedir. Sinir sisteminin çalışmasına yardımcı ve deri sağlına]]> B Vitamini https://www.bvitamini.gen.tr/b-vitamini.html Mon, 10 Dec 2018 01:29:02 +0000 Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar ve hücre metabolizmasında önemli yerleri vardır. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotini
  Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar ve hücre metabolizmasında önemli yerleri vardır. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi vitaminler bulunmakta ve B vitamini karışımı adı ile anılmaktadır

  Boza B grubu vitamin kaynağıdır. B vitaminleri yağların hazmedilmesini kolaylaştırdığı için ishallerin oluşmasını engeller. Buna ek olarak sinirleri dinlendirir, cilldi parlak, canlı ve diri tutar ve tırnakların kırılmamasının önüne geçer.

  B vitaminleri B-1,B-2,B-6 ve B-12 vitaminlerinin hepsine birden denir. Bu grup vitaminler İstah, sindirim ve sinir sistemi icin çok gerekli ve hayati öneme sahiptir.

  B grubu vitaminleri; tahıllar, yağsiz et, bobrek, yurek, beyin, karaciger, yer fıstığı, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği ve yağlı tohumlarda mevcuttur.

  Doktorlar 40 farklı türde B vitamini olduğunu söylemektedir. Bunların hepsi tuz ve şeker gibi suda erir. Vücutta depolanmaları olanaksızdır. Bu yüzden b vitaminleri günlük düzenli olarak tüketilmelidir.

  B Grubu Vitaminlerinin Özellikleri: Suda erir, vücutta depo edilmez. Yemeklerin pişme suyu dökülürse bu vitaminler de kaybolur.

  Faydaları: Gelişme, sinir ve sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlar.

  Eksikliği Durumunda: İştahsızlık, yorgunluk, mide, bağırsak bozukluğu, kabızlık, gelişme geriliği, sinir iltihapları baş gösterir.

  B Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur: Maya, karaciğer, et, balık, yumurta sarısı, süt, yağsız peynir, hububat, kuru baklagil, kuru kayısı, ıspanak, bezelyede bol miktarda vardır

  İlk başlarda tek bir vitaminden, daha sonraları ise farklı pek çok maddeden ibaret olduğu fark edilen B vitaminleri, birbirlerinin tamamlayıcısı konumunda oldukları için çoğunlukla toplu halde verilirler. Toplu verilmeleri durumunda daha faydalı olan bu vitaminlerin her birine farklı farklı isimler ve kimilerine de sayılar verilmiştir. B vitamini kompleksi adını verdiğimiz bu vitaminler topluluğunda şu B vitaminleri vardır :

  1. B1 vitamini: Sığır etinde, tahıl kabuklarında ve bira mayasında çok fazla vardır Bunlara ek olarak iştahsızlık, sinir ağrıları ve gebelik hallerinde vücudun B1 vitaminine olan ihtiyacı artar. Bu yüzden gebelere, iştahsızlara ve sinir ağrısı yaşayan hastalara bu vitaminden verilir.

  B1 vitamini çok oranda bakla, soya fasulyesi ve ekmek, ceviz, fındık, kuru bezelye ve yürekte, azımsanmayacak oranda da karnabahar, kuşkonmaz, mısır ekmeği ve patateste vardır.

  2 B2 vitamini: Bu vitaminin noksanlığı gözde bazı bozukluklara, karanlıkta görme azalmasına yol açar. Fazla ışıktan korkma duygusu bile meydana getirir.

  Rengi sarı bir pigment olan B2 vitamininin noksanlığında meydana gelen belirtilerde dilin kırmızılaşması, dudaklarda, ağız köşelerinde çatlakların meydana gelmesi de vardır. Bu vitaminin eksikliği daha çok açlık çekilen ülkelerde, esir kamplarında gözlenir

  B2 vitamini ağızdan ilâç biçiminde alınabilir. Tüm bunlara ek olarak içinde bu vitaminin bulunduğu besinler de verilmek üzere belirtilerin yok edilebilir.

  B2 vitamini süt tozuyla böbrek ve karaciğerde çok fazla, peynir, süt, badem, yürek, kuru bezelye ve kuru fasulyedeyse bol oranda vardır. Bunların yanında mantar, kuşkonmaz, yer fıstığı, soya fasulyesi ve yeşil fasulyede de bu vitamin bulunur.

  3 Nikotin Asidi: Nikotinin okside olmasıyla oluşan bu vitamin ette, karaciğerde ve mayada vardır. Bu vitaminin eksik olduğu vücutlarda pelegra ismi verilen hastalık baş gösterir. Bu hastalıkta, başta psikolojik bozukluklar olmak üzere ishal, kansızlık, cilt iltihapları ve ağız içinde yaralar ortaya çıkar. Ancak, hastaya nikotin asidi verilerek bu belirtileri kısa zamanda yok etmek mümkündür.

  Bu vitamin damarlar üzerinde etkilidir. Deri damarlarının bozukluklarında, beyin damarlarının sıkışma ve tıkanma durumlarında, astımda, göğüs anjini]]>