B6 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

B6 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B6 Vitamini

B6 vitamini, birçok hastalığa karşı insanları korur. Antikor üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. B6 vitamininin diğer görevleri arasında norepinefrin ve serotonin nörotransmiterlerinin sentezi, hemoglobin üretimi, gıdalar yoluyla alınan proteinin parçalanması ve kan şekerini düzenlemesi bulunmaktadır. Eksikliğinde kandaki hemoglobin sayısı azalır ve bu nedenle anemi oluşabilir. Egzama gibi cilt hastalıkları ortaya çıkabilir. Yorgunluk hissi, kas kasılmaları ve nöbetler görülebilir. Kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bir vitamindir. Ayrıca, sinir sistemini etkileyen hastalıklarla mücadele eder ve bazı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

B6 Vitamininin Görevleri

B6 vitamini, neredeyse tüm moleküllerin sentezinde kullanılır. Protein yapı taşı olan amino asitlerin sentezi için gereklidir. Vücudumuzun karbonhidratı (şeker ve nişasta işlenmesi için) B6 vitaminine ihtiyaç duyar. Bu özelliğiyle fiziksel aktivitelerde gereken enerjinin sağlanması için öne çıkan vitaminler arasında yer alır. Vücudumuzun sülfür içeren moleküllerin bulunması, özellikle hormon dengesinin korunması ve karaciğer aracılığıyla toksik maddelerin temizlenmesi açısından önemlidir. Aynı durum, vücutta pek çok kimyasal reaksiyon sırasında kullanılan metil için de geçerlidir. Bu konuda çalışmalar devam etmekle birlikte, araştırmacılar istenmeyen iltihapların önlenebileceğini belirtmektedir. Yeterli B6 vitamini alarak diyabet hastalıkları, kalp hastalıkları ve obezite gibi kronik inflamasyon ile bağlantılı hastalıkların ortaya çıkma riski azaltılabilir.

B6 Vitamini İçeren Gıdalar

Ham pirinç ve buğday kepeği, B6 vitamini bakımından en zengin gıdalar arasındadır. Gıdalar yoluyla aldığımız B6 vitamini artırmak için esmer pirinç ve kepekli ekmek tüketebilirsiniz. 100 gram pirinç kepeğinde 4.07 mg B6 vitamini bulunur. Bir yemek kaşığı pirinç kepeğinde ise 0.3 mg (günlük ihtiyacın %15'i) bulunmaktadır. Bir yemek kaşığı toz acı biberde 0.294 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %15'i) bulunur. Aynı miktarda kurutulmuş nane ise günlük B6 vitamini ihtiyacının %3'ünü karşılar. B6 vitamini içeren diğer baharat ve bitkiler arasında sarımsak tozu, fesleğen, zerdeçal, kekik, defne yaprağı, biberiye, mercanköşk, tarhun ve adaçayı bulunmaktadır. 100 gram fıstık, günlük ihtiyacın %85'ini karşılar.

Bu vitamin, balıklarda da bulunur. Ton balığı, somon balığı ve morina gibi derin deniz balıklarında protein ve yağ asitleri bu vitamin için iyi birer kaynaktır. 100 gram ton balığında günlük ihtiyacın neredeyse yarısı karşılanır. Potasyum ve bakır mineralleri bakımından zengin olan fındık da B6 vitamini içerir.

Sığır ve hindi ciğeri yüksek miktarda B6 vitamini içerir ancak kolesterol değeri de yüksek olduğu için dikkatli tüketmek gerekir. 100 gram sığır ciğerinde 1.04 mg B6 vitamini bulunur. Hindi etinde de aynı miktarda B6 vitamini bulunur. Bir avuç ay çekirdeği, günlük vitamin ihtiyacının %11'ini karşılar. Kavrulmuş bütün susam tohumunda da bu vitamin bulunur. Ayrıca, susamla hazırlanan tahin, B6 vitamini bakımından çok zengin yiyeceklerdendir.

B6 Vitamini Eksikliğinde Görülen Durumlar

B6 vitamini hücre yenilenmesinde önemli olduğu için eksikliğinin belirtileri önce ciltte görülür. Cilt hücreleri yenilenmediği zaman leke ve kırışıklıklar artar. Egzama, dermatit gibi cilt sorunları yaşanabilir. B6 vitamini eksikliği, yetersiz beslenmeye bağlı olarak da oluşabilir. Sigara kullanımı ve bazı ilaç türleri (antibiyotikler, kemoterapi ilaçları, antidepresanlar) B6 vitamini düzeylerini olumsuz etkileyebilir.

B6 Vitamininin Fazlalığı

Günlük olarak alınan 2 gramın üzerindeki B6 vitamini fazlalığına bağlı bazı yan etkiler görülebilir. Fazlası, genel olarak sinir sistemini etkiler ve kişinin dengesiz davranışlar sergilemesine neden olabilir. Bu miktarı gıdalar yoluyla almak çok zordur. Her vitaminin fazlası ve eksiği iyi değildir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

B Vitamini

B Vitamini

B Vitamini Günlük Doz

B Vitamini Günlük Doz

B1 Vitamini

B1 Vitamini

Haber Bülteni

Popüler İçerik

B6 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B6 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B9 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B9 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B Vitaminin Faydaları Nelerdir?

B Vitaminin Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B8 Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

B8 Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?