B Vitamini
11 Temmuz 2024

B Vitamini

Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar ve hücre metabolizmasında önemli yerleri vardır. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi vitaminler bulunmakta ve B vitamini karışımı adı ile anılmaktadır
Boza B grubu vitamin kaynağıdır. B vitaminleri yağların hazmedilmesini kolaylaştırdığı için ishallerin oluşmasını engeller. Buna ek olarak sinirleri dinlendirir, cildi parlak, canlı ve diri tutar ve tırnakların kırılmamasının önüne geçer.

B vitaminleri B-1, B-2, B-6 ve B-12 vitaminlerinin hepsine birden denir. Bu grup vitaminler İştah, sindirim ve sinir sistemi için çok gerekli ve hayati öneme sahiptir.

B grubu vitaminleri; tahıllar, yağsız et, böbrek, yürek, beyin, karaciğer, yer fıstığı, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği ve yağlı tohumlarda mevcuttur.

Doktorlar 40 farklı türde B vitamini olduğunu söylemektedir. Bunların hepsi tuz ve şeker gibi suda erir. Vücutta depolanmaları olanaksızdır. Bu yüzden b vitaminleri günlük düzenli olarak tüketilmelidir.

B Grubu Vitaminlerinin Özellikleri: Suda erir, vücutta depo edilmez. Yemeklerin pişme suyu dökülürse bu vitaminler de kaybolur.

Faydaları: Gelişme, sinir ve sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlar.

Eksikliği Durumunda: İştahsızlık, yorgunluk, mide, bağırsak bozukluğu, kabızlık, gelişme geriliği, sinir iltihapları baş gösterir.

B Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur: Maya, karaciğer, et, balık, yumurta sarısı, süt, yağsız peynir, hububat, kuru baklagil, kuru kayısı, ıspanak, bezelyede bol miktarda vardır.

İlk başlarda tek bir vitaminden, daha sonraları ise farklı pek çok maddeden ibaret olduğu fark edilen B vitaminleri, birbirlerinin tamamlayıcısı konumunda oldukları için çoğunlukla toplu halde verilirler. Toplu verilmeleri durumunda daha faydalı olan bu vitaminlerin her birine farklı farklı isimler ve kimilerine de sayılar verilmiştir. B vitamini kompleksi adını verdiğimiz bu vitaminler topluluğunda şu B vitaminleri vardır

1. B1 vitamini: Sığır etinde, tahıl kabuklarında ve bira mayasında çok fazla vardır Bunlara ek olarak iştahsızlık, sinir ağrıları ve gebelik hallerinde vücudun B1 vitaminine olan ihtiyacı artar. Bu yüzden gebelere, iştahsızlara ve sinir ağrısı yaşayan hastalara bu vitaminden verilir.

B1 vitamini çok oranda bakla, soya fasulyesi ve ekmek, ceviz, fındık, kuru bezelye ve yürekte, azımsanmayacak oranda da karnabahar, kuşkonmaz, mısır ekmeği ve patateste vardır.

2 B2 vitamini: bu vitaminin noksanlığı gözde bazı bozukluklara, karanlıkta görme azalmasına yol açar. Fazla ışıktan korkma duygusu bile meydana getirir.

Rengi sarı bir pigment olan B2 vitamininin noksanlığında meydana gelen belirtilerde dilin kırmızılaşması, dudaklarda, ağız köşelerinde çatlakların meydana gelmesi de vardır. Bu vitaminin eksikliği daha çok açlık çekilen ülkelerde, esir kamplarında gözlenir.

B2 vitamini ağızdan ilâç biçiminde alınabilir. Tüm bunlara ek olarak içinde bu vitaminin bulunduğu besinler de verilmek üzere belirtilerin yok edilebilir.

B2 vitamini süt tozuyla böbrek ve karaciğerde çok fazla, peynir, süt, badem, yürek, kuru bezelye ve kuru fasulyedeyse bol oranda vardır. Bunların yanında mantar, kuşkonmaz, yer fıstığı, soya fasulyesi ve yeşil fasulyede de bu vitamin bulunur.

3 Nikotin Asidi: Nikotinin okside olmasıyla oluşan bu vitamin ette, karaciğerde ve mayada vardır. Bu vitaminin eksik olduğu vücutlarda pelegra ismi verilen hastalık baş gösterir. Bu hastalıkta, başta psikolojik bozukluklar olmak üzere ishal, kansızlık, cilt iltihapları ve ağız içinde yaralar ortaya çıkar. Ancak, hastaya nikotin asidi verilerek bu belirtileri kısa zamanda yok etmek mümkündür.

Bu vitamin damarlar üzerinde etkilidir. Deri damarlarının bozukluklarında, beyin damarlarının sıkışma ve tıkanma durumlarında, astımda, göğüs anjininde bu vitamin kullanılır. Fakat, nikotin asidinin amid biçimi damarları genişletmez, bu sebeple pelegranın tedavisinde nikotinamid kullanmak yöntemi seçilir.

4 Folik Asit: Yeşil yapraklı sebzelerde, buğdayda, yulafta, bira mayasında, balıkta, soya fasulyesinde, pirinçte, kesilmiş sütte, yumurta sarısında bulunur. B vitaminleri arasında önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu vitaminin eksikliği kansızlığa sebep olur. Akyuvarlarda, kanın pıhtılaşmasına yarayan hücrelerde (Trombosit) azalmaya yol açar.

Böyle hastalara folik asit verilmek suretiyle kansızlığın üç – dört gün içinde giderilmesi mümkün olur, akyuvarlarda trombositlerin fazlalaşması sağlanır.

Karaciğer sirozu ile gebelik ve loğusalıktan ileri gelen kansızlıklarda folik asit çok kullanılır. Ayrıca çocukluk çağı kansızlıkları ile beslenme bozukluğu kansızlıklarında da bu vitamin yararlıdır. Bu vitamin eksikliğinde hastanın durumuna gereken önem verilmeli, noksanlık giderilmelidir.

5 B12 vitamini: İnsan bağırsağındaki çeşitli bakterilerin de oluşturduğu bu vitamin pek çok bitkinin kökünde, sığırın böbreğinde, karaciğerinde ve dilinde vardır.

Bu vitaminin en önemli yararı kan yapıcı olmasıdır. Birçok etkilerinin yanında bu niteliğinden dolayı gereği çok olan B12 vitamini, içinde fosforla siyanür de bulunan organik bir bileşiktir. Kırmızı renktedir. Bu rengi kobalttan alır.
Bileşim yönünden birbirine yakın, fakat etki bakımından farklı pek çok çeşidi vardır.
İğneyle ve ağız yolu ile kansızlara verilen bu vitamin, sinir iltihaplarında, bilhassa siyatiklerde önemli rol oynar.

6 B6 vitamini: Kimyasal adı prydoxine'dir. Gebelerin bulantı ve kusmalarında, kansızlıklarda kullanılır. Sebzelerin birçoğunda, karaciğerde, buğdayda ve bira mayasında vardır.

7 Biyolin: Vücuttaki noksanlığına ruhi bozukluk, kansızlık, deride döküntüler meydana gelir. Yumurta sarısında ve karaciğerde bol miktarda bulunur. Mayada da biyotin vardır. Bu vitamine «H vitamini» adı da verilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

AliFaik DURAK

20 Nisan 2024 Cumartesi

B 17 DİYE BİR VİTAMİN MEVCUTMU

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

AliFaik DURAK,

Evet, B17 diye bilinen bir madde var, ancak bu bir vitamin olarak kabul edilmez. B17 genellikle amigdalin veya leatril olarak adlandırılır ve bazı bitkilerde, özellikle de kayısı çekirdeğinde bulunur. B17'nin kanser tedavisinde etkili olduğu iddia edilse de, bu konuda yeterli bilimsel kanıt yoktur ve sağlık otoriteleri tarafından güvenli veya etkili bir tedavi olarak kabul edilmez. Bu tür maddeleri kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmanızı öneririm.

2. Cevap
cevap

Tanalp

Tıp/biyoloji dilinde laetrile ya da amigdalin olarak bilinen B17 vitamini, uzmanlar tarafından vitamin olarak değil de glikozit olarak kabul edilmediktedir.

soru

akin

14 Nisan 2024 Pazar

Bagisiklik sistemimin zayifladigini dusunuyorum cunku surekli hasta oluyor ve zayifliyorum sizce bu b vitamin eksikligi olabilirmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Akin, bagisiklik sisteminizin zayiflamasinin bircok nedeni olabilir ve B vitamini eksikligi bunlardan biri olabilir. Ancak, sürekli hasta olma ve zayiflama gibi belirtiler daha ciddi bir saglik sorununun isareti olabilir. Bu nedenle, bir doktora basvurmaniz ve gerekli testleri yaptirmaniz en dogru adim olacaktir. Doktorunuz size en uygun tedavi ve takviye önerilerini verecektir. Saglikli gunler dilerim.

2. Cevap
cevap

Aksevil

Başta B vitamini eksikliği olmak üzere birçok vitamin eksikliği insanlarda bağışıklık sisteminin etkileri ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bol bol vitamin veren besinleri tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Özellikle C vitaminine ağırlık vermeniz gerekir. C vitamini bağışıklık sisteminin en büyük etkenidir demek doğru olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

B Vitaminin Faydaları Nelerdir?

B Vitaminin Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Günlük Doz

B Vitamini Günlük Doz

B Vitamini

B Vitamini

Haber Bülteni

Popüler İçerik

B6 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B6 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini

B1 Vitamini

B Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B2 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Fazlalığı

B Vitamini Fazlalığı